Jeśli chcesz podzielić się z organizacjami swoimi odczuciami i uwagami, to spróbuj odpowiedzieć na pytania:

  1. Czego oczekiwałem/łam po tym kursie?
  2. Co mi dał ten kurs? Co wzniósł w moje , nasze życie?
  3. Co było dla mnie szczególnie ważne?
  4. Jakie ważne dla mnie sprawy nie zostały poruszone?

 


Nie wierzyłam w cudowną moc tego kursu, przyszłam tu , bo chciałam się dowiedzieć czego nowego o swoim partnerze (chociaż i tu myślałam, że już wszystko wiem).

Bardzo szybko przekonałam się ile jeszcze  nie wiem, ile muszę się jeszcze dowiedzieć i jak dużo będę musiała pracować nad sobą, aby żyło mi się lepiej w związku.

Zawsze też wiedziałam, że warto żyć z Bogiem, jednak często o tym zapominałam. Zarówno Państwo jako i Ojciec pokazaliście mi jak Bóg będzie mi potrzebny, jak bardzo warto żyć z Bogiem i dla Niego. Za to chciałam Wam serdecznie podziękować.

Kurs pomógł mi na nowo spojrzeć na nasz związek i to było ważne. Teraz widzę, że nie mogę zapomnieć ile on dla mnie znaczy, i że cały czas muszę nad nim pracować, że nie mogę spocząć na laurach.

Cieszę, że mogłam spędzić ten weekend z Wami, że mogłam na nowo odkryć mojego partnera.

Życzę Państwu i Ojcu wszystkiego co w życiu najlepsze. Dziękuję


Idąc na kurs obawiałam się tego co mnie tam spotka. Oczywiście dowiedziałam się troszkę w internacie jak wygląda kurs, i tak forma warsztatów wydała mi się świetna. Nie mniej bałam się czy dam radę, czy uda mi się poradzić z pytaniami i tematami które gdzieś tam w głębi duszy mnie męczyły, jak zareaguje na to narzeczony, bo to wiadomo może być różnie.

Ale uważam, że  sposób w jaki prowadzone były te warsztaty umożliwiały mi otwarcie się i dogłębne poznanie i rozumienie danego tematu. Poza tym poczucie humoru prowadzących spowodowało, że atmosfera tych warsztatów była serdeczna, szczególnie p. Małgosia i jej rola, radość, serdeczność była dla mnie taka uspokajająca.

Teraz już nie boję się mówić o sprawach które  mnie niepokoją, bo wiem już jakie jest zadanie mojego narzeczonego. Myślę, że osoby które nie mają możliwości, bądź nie chcą brać udziału w takich warsztatach dużo tracą, są uboższe. Doświadczenie jakie my tutaj zdobyliśmy na pewno bardzo przyda nam się w naszym wspólnym dorosłym życiu.

Ach ! O mały włos zapomniałabym dodać, że ksiądz, który był cały czas z nami nie nudził. Ciekawe, biła od niego  taka ogromna serdeczność dla nas wszystkich, że można by słuchać go bez przerwy i spotykać się z nim cały czas i rozmawiać, słuchać i słuchać. P. Rafał rozbroił mnie swoim „lajtowym” podejściem i dużym (!) poczuciem humoru, choć na początku obawiałam się jego osoby. Dziękuję za możliwość przeżycia takich wspaniałych chwil.


Przyszedłem na kurs bez szczególnych oczekiwań, gdyż stanowił on nieznane wyzwanie. Na koniec odczuwam satysfakcję, bo skłonił nas do poruszenia ważnych tematów, choć wydawało się, że znamy już odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania. Taki kurs uczy przede wszystkim dialogu, który jest podstawą w rozwiązywaniu wszelkich problemów.

To brak rozmowy potrafi zniszczyć każdą wspólnotę. Najważniejsza jest umiejętność szczerego sformułowania zagadnienia i wspólna przed nim praca. Wierzę, że ta nauka pozostanie we mnie na zawsze.

Jestem wdzięczny za mądrość, dobroć i poczucie humoru prowadzących, dzięki czemu warsztaty nie były przykrym obowiązkiem ale pozytywnym wyzwaniem.


Kurs był dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Po wszystkich historiach kursów przedmałżeńskich spodziewałem się „najgorszego”. Może nie do końca najgorszego, bo coś jednak wiedziałem o formie tego kursu. Tak czy owak, kurs ten był dla mnie bardzo pożytecznym, wartościowym i interesującym czasem, kiedy mogłem dowiedzieć się wiele o sobie, o mojej narzeczonej i o nas razem – o naszym związku, o tym co nas łączy, co jest w nas różne. Wiele z poruszonych tematów już kiedyś omawialiśmy, lecz te „randki” były okazją do pełniejszego i głębszego poznania tych tematów. Szczególnie ważny był dla mnie temat Boga w naszym związku – to temat trudny, ale wykłady Ojca i prowadzących pomagały w rozmowie i lepszym zrozumieniu tego ważnego tematu życia.


Kurs bardzo mi się podobał. Uważam, że ta forma była o wiele lepsza niż słuchanie w Kościele wykładów.

Dużo dowiedziałam się o sobie, o moim narzeczonym i zrozumiałam co jest ważne w małżeństwie i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Na pewno jestem teraz lepiej przygotowana do sakramentu niż przed kursem. Będę go polecała znajomym, ale nie tylko tym, którzy zamierzają w najbliższym czasie wstąpić w związek małżeński, ale także tym którzy chcą się dowiedzieć więcej o swoim związku z drugą osobą i o sobie.


Dziękuje za wspólnie spędzony czas. Był on dla mnie bardzo cenny i w pełni spełnił moje oczekiwania. Znając opinie na temat spotkań dla przyszłych małżonków „że po co, na co, trzeba odbębnić” chciałem abyśmy dali coś więcej od siebie i razem spędzili ten czas na nowo odkrywając siebie i odpowiadając na pytanie czy aby na pewno dobrze robimy.

Poruszone przez Państwa tematy pozwoliły nam odpowiedzieć sobie na to co ciągle pozostawało niedopowiedziane. Dowiedzieliśmy się o sobie wiele cennych rzeczy dobrych i tych nie koniecznie dobrych.

Powiedzieliśmy sobie wiele na temat cennych przyszłych oczekiwań i obaw. Myślę, że jeszcze niejednokrotnie wrócimy do tej teczki i bardzo dobrze będziemy wspominać te chwile. Bóg Wam zapłać za poświęcony nam czas.


Kurs bardzo mile mnie zaskoczył. Prowadzony był bardzo interesująco z humorem w sposób przyswajalny.

Wniósł wiele dobra, uświadomił mi (nam) jaką odpowiedzialność ponosimy względem (siebie) małżonków, a także przyszłego potomstwa.

Sposób i forma kursu wiele dała nam do myślenia, praca we dwoje okazała się bardzo dobrym sposobem na zastanowienie się nad pewnymi problemami, które w małżeństwie występują lub mogą wystąpić. Myślę, że kurs poruszył jedne z najważniejszych spraw dotyczących małżeństwa. Dziękuję


Kurs spełnił wszelkie moje oczekiwania, a nawet więcej. Organizacja w pełni profesjonalna, zdrowe podejście zarówno do uczestników jak i do spraw  wiary, brak jakiegokolwiek przymusu ( decyzje i refleksje pozostawione uczestnikom).

Ankiety pozwoliły nam poruszyć wiele kwestii, których do tej pory jeszcze nie poruszyliśmy oraz upewnić się w tych kwestiach, które już zostały przez nas poruszone. Ważna była dla mnie forma prowadzenia tego kursu. Krótkie wykłady i ankiety pozwoliły uczestnikom na zbliżenie się do siebie jeszcze bardziej i określenie wspólnych stanowisk w wielu istotnych sprawach.


Ze źródeł dowiedziałam się o tym kursie, że w sposób ciekawy prowadzone są randki.

W 100% zgadzam się z tym. Przychodząc na nauki myślałam, że będą to zwykłe zajęcia zakończone świadectwem, które każda para przed ślubem musi „zaliczyć”.

Już w czasie piątego spotkania zdałam sobie sprawę, jak bardzo się myliłam. Nie sądziłam, że ten kurs da mi tak wiele do myślenia. Zostały poruszone bardzo ważne tematy potrzebne do wyjaśnienia, aby partnerzy mogli jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na swój temat. Pani Małgosia oraz Pan Rafał podeszli do nas jak do rówieśników tzn,: opowiadali o swoich doświadczeniach, przeżyciach. Ojciec również zaangażował się w te spotkania i ciekawe opowiadał historyjki. Bardzo dziękuję za ten kurs.

Wydaje mi się, że my wszyscy wyjdziemy stąd pozytywnie nastawieni do sakramentu małżeństwa i będziemy w stanie rozwiązywać nasze konflikty. Uważam, że macie Państwo dar od Boga – potraficie w fantastyczny sposób przekazać swoją wiedzę. Niech Pan Bóg czuwa nad Wami i Waszą rodziną. Pozdrawiam.


Po kursie oczekiwałam bliższego poznania mojej narzeczonej, przedyskutowania pewnych spraw będących przedmiotem naszych obaw. Kurs ten dał mi właśnie taką możliwość. Po raz kolejny mogliśmy się zatrzymać i przedyskutować kwestie dla nas ważne. Spojrzeć na nie w kontekście małżeństwa prowadzącego kurs, oraz księdza, który wniósł również wiele ciekawych myśli i spostrzeżeń ze swojej praktyki duszpasterskiej oraz nauki Kościoła.

Kurs ten nie był przykładem suchej teorii jak żyć, a jak nie.

Ukazał praktyczne problemy związków, ale również, co ważne ich radości.

Humorystyczne przedstawienie problemów nieraz ciężkich również sprawiło, że było to bardziej wciągające i pozwalające spojrzeć na te problemy z większym dystansem. Dało to również nadzieję w pokonywaniu wszelkich trudności pojawiających się w życiu osób chcących być dla siebie najbliższymi.

      Dziękuję za sposób i formę tych warsztatów.

Właściwie kurs mi się podobał, ciężko było mieć jakieś specyficzne oczekiwania gdyż nigdy wcześniej w takiej formie warsztatów nie uczestniczyłam. Kurs porusza wszelkie możliwe aspekty i dziedziny życia a forma kursu wymaga zastanowienia się, klarownego wypowiadania na wiele tematów, a co najważniejsze podzielenie  i skonfrontowanie własnych poglądów z poglądami partnera. Oto chyba chodzi w tego typu kursach, a nie tylko słuchanie jak w kursach tradycyjnych.

OGÓLNIE DUŻY PLUS I WIELKIE DZIĘKI dla Was i Ojca

 


 

Spodziewałam się, że zostanie mi przekazana wiedza „ z życia wzięta”. I tak też się stało. Dziękuję za to serdecznie, bo nie zniosłabym nauk, na których poznałabym suche regułki i zasady.

Choć wydawało mi się, że już o wszystkim pomyśleliśmy, wszystko sobie powiedzieliśmy i wytłumaczyliśmy, to jednak te trzy dni uświadomiły mi że rozmów, że dialogu nigdy za wiele i że powinien on trwać bez przerwy, byśmy mogli trwać My.

Sądzę, że poruszyliście wszystkie ważne sprawy.

Bóg zapłać Wam!

 


 

Oczekiwałam że przejdę kurs przedmałżeński w dosłownym tego słowa znaczeniu jestem jednak mile zaskoczona bo nie był to tylko kurs ale miłe chwile spędzone z Wami, z moim przyszłym mężem, z sobą. Wychodzę z tych warsztatów mądrzejsza, z doświadczeniem jakiego jeszcze nie przeżyłam. Myślę że wszystko to o czym mówiliście będę musiała sama przeżyć na „własnej skórze”, ale będę pamiętać wasze słowa i wskazówki. Są to warsztaty godne polecenie. Najistotniejszym dla mnie tematem, jakim poruszyliście był temat o religijności teraz i w przyszłej rodzinie.

 


 

Uświadomiłam sobie lepiej czym jest sakrament małżeństwa i jak w pełni mogę się w  nim realizować razem z moim partnerem. Bardzo jestem Wam wdzięczna za świadectwo życia z Bogiem. Wasz przykład umocnił

we mnie wiarę w możliwość pokonania przeszkód i trudności naszego życia

Nasze narzeczeństwa relacja umocniła się tu i pogłębiła.

Dziękujemy! Podobał mi się też pomysł na napisanie listów podczas warsztatów. Najważniejsze chyba był dla mnie pozytywy przykład małżeństwa, które mimo

wszelkich kryzysów jest szczęśliwe.

 


 

Pytania wywołały „burzę” przemyśleń, kontrowersji. Dzięki randkom poruszyłam z narzeczonym tematy, problemy, o których chciałam porozmawiać, jednak bałam się rozpocząć taką rozmowę (teściowie, nasze wady).

Pięknym pomysłem jest list miłosny – mimo że wcześniej wiele razy sobie o tym co czujemy mówiliśmy, teraz mieliśmy pierwszy raz okazję przelać to na papier. Piękna pamiątka.

Państwo prowadzący – wasze ciepło i stanowczość (pewność) waszego uczucia daje nadzieję.

Podoba mi się pomysł pracy w parach, bo to przecież o to chodzi, aby na wszystkich płaszczyznach o których mówicie, dogadać się między sobą i potrafić przenieść to na „własne podwórko”

 


Po tym kursie oczekiwałam tego, co zostało na nim potwierdzane. Podobała mi się konstrukcja tych kursów. Para małżeńska opowiadała o życiu, podawała różne przykłady, a ksiądz nadbudowywał do tego kontekst bardziej duchowy, od strony wiary itp.

Nie wiedziałam nie spodziewałam się że mój narzeczony tak chętnie będzie odpowiadał na pytania zawarte w ankietach. Niektóre jego odpowiedzi mnie zaskoczyły i dały do myślenia (pozytywnie i negatywnie). Poza tym dostałam od niego pierwszy miłosny list.

Podobało mi się, że wszystko było mówione z humorem, w jasny, przejrzysty, konkretny sposób. Tak naprawdę o wszystkich tych rzeczach wcześniej z narzeczonym rozmawialiśmy, ale nigdy w takiej formie. Czasami rzeczywiście łatwiej jest coś napisać, niż powiedzieć.

 


 

Niespodziewana, nieoczekiwana forma tych spotkań, ogrom świadectw z życia małżeńskiego rodzinnego, a także kapłańskiego organizatorów, proste, praktyczne polecenia, zahaczające o wszystkie najważniejsze dziedziny dotyczące narzeczonych, małżonków, a potem przyszłych rodziców, możliwość jeszcze większego poznania się i nauczenia się rozmowy ze sobą

– Piękne!!!