Xaverianum wesołe
Xaverianum poważne
Xaverianum dla ducha

23 czerwca o. Paweł odprawił ostatnią już w tym roku akademickim, wtorkową mszę akademicką. Wprawdzie było nas na niej mniej niż zwykle – większość studentów po zakończeniu  sesji wróciła do domów – ale mimo wszystko dobrze było nam razem wznosić serca ku Panu, śpiewać Jemu.

Nie od dziś wiadomo, że nasze Duszpasterstwo Akademickie nakierowane jest na kulturę a przede wszystkim ducha. Pokazaliśmy to gromadząc się po mszy świętej w sali dolnej kuchni i oglądając Teatr Telewizji. Wydawać by się mogło, że młodzież w wyżej od produkcji polskich stawia kino akcji, kino amerykańskie. Okazuje się jednak, że młodzież xaveriańska nie stroni od polskiego kina. Dla kilkorga z nas nie była to pierwsza przygoda z ambitną projekcją. Już wcześniej oglądaliśmy Rozmowy z katem czy Łucję i jej dzieci. Tym razem wybór padł na Aferę mięsną opowiadającą aresztowaniu ponad 400osób. A wszystko po to, by nieudolna władza nie musiała przyznać się do błędów nieustannie popełnianych podczas rządzenia. Oskarżonym zarzuca się okradanie konsumentów przez zawłaszczanie żywności, podmienianie towaru, fałszerstwa. Zdaniem prokuratury działalnością swą narazili skarb państwa na około dziewięć milionów złotych strat! Głównym oskarżonym jest Stanisław Wawrzecki. Dla niego wymiar sprawiedliwości – cóż za kłamliwe określenie – nie ma już ratunku. Choć w zwyczajnej sytuacji groziłoby mu do 5 lat więzienia, w toku prowadzonego w trybie doraźnym procesu prokuratura żąda kary śmierci. Wyrok zostaje wykonany – choć, jak mówią niektórzy – ma być „dla propagandy”. Film Dymka przedstawia proces w miejscach, w których miał on miejsce w rzeczywistości.

Z Teatrem Telewizji to z pewnością to jeszcze nie koniec. Przed nami m. in. Tajny współpracownik – wstrząsającą historia cennego dla UB agenta, noszącego w spektaklu Cezarego Harasimowicza zmienione nazwisko Mieczysław Białas. Doprowadził on do wielu wsyp, aresztowań i wykonań kar śmierci. Szczególnym wydarzeniem w jego życiu było wydanie własnego brata… – ale na ten spektakl przyjdzie nam dopiero zaprosić wytrwałych kino maniaków.

Teatr Telewizji podejmuje się produkcji i emitowania teatralnych przedstawień telewizyjnych. Nakierowany jest na tematy ambitne, niejednokrotnie związane z wydarzeniami mającymi miejsce w rzeczywistości. Wiele spektakli, jak np. wspomniana Łucja… powstaje dzięki inspiracji – w tym przypadku takąż była relacjonowana w prasie makabryczna historia dzieciobójstwa. Nie przywiązuje się raczej uwagi do tego, by w sztukach prezentowała się aktorska śmietanka. Zwraca się raczej uwagę na indywidualne cechy aktorskie, na niepowtarzalność.

Oglądamy także nowości kinowe. Ostatnio np. wybraliśmy się na U Pana Boga za miedzą. To  trzecia i miejmy nadzieję, że ostatnia już część przygód w Królowym Moście. Tym razem Bromski zwrócił się ku wpleceniu w małomiasteczkowe tło iście hollywoodzkich elementów, jak np. rola polskiego Chuck’a Norris’a w osobie byłego gangstera – obecnie wzorowego męża Bociana…

Co jeszcze ogląda współczesna, xaveriańska młodzież? – Madagaskar2 – bajka znana każdemu i jak mało która, nadająca się na rozpoczęcie wakacjiWink.

Drzwi naszego D. A. otwarte są na serca pragnące zbliżyć się ku Bogu przez modlitwę, ale także dla tych, którzy poza modlitwą pragną poznać życie z innej strony. Ze strony nieznającej używek, wulgarności – dla szukających wsparcia pośród im podobnym. Wspólnie szukamy Boga także w muzyce, filmie czy poezji. Dyskutujemy o tym, co zobaczyliśmy, czego doświadczyliśmy. Nie wstydzimy się łez, wyznań. Naszym bogactwem są ludzie a ci przecież są indywidualni. Każdy z nas jest inny, choć tak wiele nas łączy.

Czas na wakacje. Miesiące odpoczynku od nauki, ale nie od Boga. Gdziekolwiek będziemy, On będzie z nami. W każdym miejscu i w każdej chwili. W tańcu, śnie, na naszych ustach. Xaverianum uczy nas mówić o Nim nie tyle w duszy, ale i przyznawać się do wiary w Niego pośród innych.

Z Bogiem
Kasia