Kim jesteśmy

Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum” powstał na początku lat 90., jako kontynuacja duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ojca Józefa Czaplaka i jego poprzedników.  Naszym patronem jest  wielki misjonarz Dalekiego Wschodu – Indii i Japonii – św. Franciszek Ksawery, przyjaciel św. Ignacego Loyoli, którego relikwie są w naszej kaplicy. Idąc śladami obu jezuitów chcemy promować duchowość, która szuka Boga nie tylko w kościele, ale także w otaczającej nas rzeczywistości, w kulturze, ludzkim doświadczeniu, wspólnocie i zabawie.

Dlatego nasze drzwi stoją otworem zarówno dla tych, którzy pragną pogłębiać swoją wiarę przez modlitwę, udział w liturgii i tworzenie wspólnoty jak i dla poszukujących i wątpiących. Swoje miejsce znajdą u nas osoby, które są otwarte na doświadczenie innych ludzi, pytają o to, jak być kobietą i mężczyzną dzisiaj, chcą szukać i znaleźć Boga w pięknie przyrody, w filmie, w poezji,  muzyce i tańcu; lubią spędzać czas na mniej lub bardziej „uczonych” dyskusjach, na spotkaniach przy stole i na górskim szlaku.

W ciągu tygodnia spotykamy się na mszach św. o godz. 20.00: w niedziele i wtorki w kościele, a w czwartki w kaplicy św. Franciszka Ksaverego na II piętrze. W poniedziałki zapraszamy ciekawych gości, na różne sposoby zgłębiamy Biblię oraz zapraszamy ciekawych gości. We wtorki spotykamy się na wspólnej kolacji, Środa to dzień dla porannych ptaszków za sprawą Jutrzni a wieczorem jest przestrzeń na wspólne dzielenie oraz sport. W Xaverianum można tez rozwijać pasje muzyczne dołączając do zespołu. Poza tym organizujemy rekolekcje, wieczorki gier, rajdy i bale oraz dzielimy się naszymi pasjami.

Bogactwo duszpasterstwa to przede wszystkim ludzie. Ponieważ każdy jest inny, wnosi do niego swój cenny wkład. Jeżeli pragniesz przyłączyć się do naszej wspólnoty i ją współtworzyć, wiedz, że będziesz tu mile widziany.