Kim jesteśmy?

Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie XAVER to kontynuacja duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ojca Józefa Czaplaka i jego poprzedników. Naszym patronem jest wielki misjonarz Dalekiego Wschodu – Indii i Japonii – św. Franciszek Ksawery, przyjaciel św. Ignacego Loyoli, którego relikwie są w naszej kaplicy. Idąc śladami obu jezuitów chcemy promować duchowość, która szuka Boga nie tylko w kościele, ale także w otaczającej nas rzeczywistości, w kulturze, ludzkim doświadczeniu, wspólnocie i zabawie.

Dlatego nasze drzwi stoją otworem zarówno dla poszukujących i wątpiących oraz tych, którzy pragną pogłębiać swoją wiarę przez modlitwę, udział w liturgii i tworzenie wspólnoty. Swoje miejsce znajdą u nas osoby, które są otwarte na doświadczenie innych ludzi, pytają o to, jak być kobietą i mężczyzną dzisiaj, chcą szukać i znaleźć Boga w pięknie przyrody, w filmie, w poezji, muzyce i tańcu; lubią spędzać czas na mniej lub bardziej „uczonych” dyskusjach, na spotkaniach przy stole i na górskim szlaku.

W ciągu tygodnia spotykamy się na mszach św. o godz. 20.00: w niedziele w kościele, a w czwartki w kaplicy św. Franciszka Ksawerego na II piętrze. We wtorki spotykamy się o 20.00 na spotkaniach formacyjnych (biblia, kręgi magis, katecheza dla opornych, wieczór uwielbienia). W czwartki poza “Dwudziestką” jest możliwość na osobiste spotkanie z Bogiem podczas adoracji w ciszy o 19.00. Po mszy jest czas na konferencje oraz budowanie wspólnoty. W DA Xaver można tez rozwijać pasje muzyczne dołączając do grupy muzycznej a panów zapraszamy do aktywnego zaangażowania się w przeżywanie liturgii w ramach grupy liturgicznej. Poza tym organizujemy rekolekcje, wieczorki gier, rajdy i bale oraz dzielimy się naszymi pasjami.

Bogactwo duszpasterstwa to przede wszystkim ludzie. Ponieważ każdy jest inny, wnosi do niego swój cenny wkład. Jeżeli pragniesz przyłączyć się do naszej wspólnoty i ją współtworzyć, wiedz, że będziesz tu mile widziany.

Czapla

Logiem naszego DA jest Czapla. Chcemy w ten sposób upamiętnić założyciela duszpasterstwa akademickiego w Opolu: o. Józefa Czaplaka SJ. Skrzydła tego ptaka układają się w litery DA. Skrzyżowane nogi nawiązują do pierwszej litery Xaverianum, a także krzyża św. Andrzeja.